5 Haziran 2014 Perşembe

Gebelik Testinde İkinci Çizgi Silik Çıkarsa

İkinci Çizgi Silik Çıkarsa

İki Çizgi…

İki ince çizgi yan yana geliyor ve bir anda insanın bütün hayatı değişebiliyor!
Evet, gebelik testinden bahsediyorum. Hemen hemen bütün anne adaylarının gebelik tespitinde kullandığı beyaz plastik çubuktan. Eğer kandaki Beta HCG hormonu hamileliğe bağlı olarak artmışsa idrara da geçer. Bu sayede evde idrar yoluyla yapılan gebelik testinde o merakla beklediğimiz ikinci çizgiyi de tespit edebiliriz. Büyük bir ihtimalle artık içinde senden bir parça taşıyorsun, ilk defa kalbin bir başka türlü atıyor, ya çok mutlusun ya da önce ne hissedeceğini bilemiyorsun...

Peki, o ikinci çizgi silik çıkarsa ya da yeterince koyu veya belirgin değilse ne düşünmek lazım?
İşte ben bu sorunun cevabını arayanlardandım. Araştırmalarım sonucunda öğrendim ki testin pozitif çıktığını gösteren ikinci çizgi belli belirsiz de olsa büyük bir ihtimalle “Sen artık hamilesin, tebrikler!” 

Bunun açıklamasına gelince…

Hamileliğin ilk başlarında idrara geçen Beta HCG hormonu nispeten düşük seviyede olduğu için o ikinci çizgi silik ya da soluk çıkabiliyor. Mesela gebeliğinizin daha 4. haftasında test yapmış iseniz. Zaten gebeliği daha önceki haftalarda da tespit etmek pek mümkün değil.

Yine böyle bir durumda gözetilmesi gereken başka önemli bir nokta daha var: “False Positive” durumu. Yani testin sonucu pozitif ama sen aslında hamile değilsin. Bu yüzden ikinci çizgi silik ya da koyu olsun, fark etmez! Mutlaka sonucun güvenilirliği açısından testi birkaç gün sonra tekrar etmekte fayda var. Sonuçlar tutarlıysa artık iyi bir kadın doktoruna gitmenin zamanı geldi! Çünkü 100% emin olmak için vajinal ultrason ya da kanla gebelik testi gerekli olabiliyor. 

Eğer şanslıysan, ultrason sana dünyanın en minicik ve en tatlı yaşam hücresini (literatürde “Zigot” denir kendilerine), o nokta büyüklüğündeki sevimli karaltıyı gösterecek sana. Ona “Merhaba” de! Henüz daha kalbi atmasa da o senin içinde büyümeye başlayan bebeğinin ilk resmi J


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder